Jaka filtracja dla pyszczaków?

Jaka filtracja dla pyszczaków?

Filtracja wody w akwariach z pyszczakami

Okazuje się, że filtracja dla pyszczaków nie jest wcale prostym zagadnieniem, chociażby z powodu braku ogólnie przyjętych zasad dotyczących parametrów wody i systemu filtracyjnego. Każdy akwarysta z pewnością stwierdzi, że jego akwarium ma najlepszą filtrację, dlatego uogólnienie tych zasad jest dość trudne. Dzieje się tak za sprawą faktu, iż w każdym zbiorniku tak naprawdę panują inne warunki środowiskowe, gdyż wszystko zależy od:
  • ilości roślinności
  • zagęszczenia pyszczaków
  • intensywności karmienia.
Znaczenie odgrywa też rodzaj sprzętu stosowanego do filtracji czy dodatkowego oprzyrządowania, w tym:
  • odpieniaczy
  • filtrów glonowych
  • denitryfikatorów
  • oksydatorów
  • ozonatorów
Mimo to spotyka się hodowle pyszczaków, do których stosuje się najbardziej podstawowy sprzęt, co jednak daje doskonałe efekty. Jednak istnieje też grono akwarystów, którzy wykorzystują każde możliwe urządzenie wliczając tu systemy sterowane za pomocą komputera. Istnieje także możliwość zastosowania technik filtracyjnych wykorzystywanych w morskich zbiornikach, na przykład urządzeń przelewowych oraz filtrów wolnostojących. Całość tych dodatków składa się na efektywną filtrację. O efektywnej filtracji mówi się wtedy, gdy z wody usuwana jest całość zbędnych związków. W związku z tą koncepcją można przyjąć, iż każde odpowiednio drogie akwarium, które jest wyposażone w wysoko wyspecjalizowany sprzęt może stanowić zbiornik bezobsługowy. Jednak to praktycznie nie jest możliwe, bo tak naprawdę każdy zbiornik potrzebuje chociażby częściowej wymiany wody od czasu do czasu.

Systemy filtracyjne i nominalna objętość zbiornika

Pragnę przedstawić wydajne systemy filtracyjne, które stwarzają wymagane warunki dlapyszczaków. Jednak nie zapominajmy o regularnej podmianie wody, która jest koniecznością w każdej hodowli ryb akwariowych. Przy tych systemach wentylacyjnych parametry wody są stabilne, dzięki czemu praktycznie nie ma problemów związanych z mętnością czy zakwitami glonów. Zaprezentowane systemy filtracyjne różnią się w pewnym stopniu, jednak wszystkie one są wystarczająco wydajne, a ponadto działają bez zastrzeżeń. Przy doborze systemów filtracyjnych uwzględniono niewielkie akwaria, czyli takie, których objętość rozpoczyna się od 45 litrów, oraz ogromne, gdzie pojemność sięga 1300 l.

Potrzebne obliczenia

Zanim przejdziemy do konkretnych systemów, należy dokonać pewnych obliczeń odnośnie zbiornika. Należy dokonać obliczenia sumy całkowitej długości ryb (nie licząc długości glonojadów) w centymetrach. Istnieje jedna z teorii dotyczących naturalnych systemów filtracyjnych, gdzie długość x ryb w cm przypada na y litrów wody w zbiorniku. Przykładowy zakres wynosi 1 cm na 1,9 l wody bądź 1 cm na 4 l wody. Ważne jest jednak, aby przyjąć zakres minimalny na poziomie dwa litry wody na 1 cm długości pyszczaków. Podany zakres wynika głównie z faktu, iż pyszczaki należą do gatunku terytorialnego, który jest agresywny w stosunku do własnych osobników, broni swych rewirów i w związku z tym istnieje realna potrzeba zapewnienia im bezpiecznego miejsca do odbycia tarła. Ponadto pamiętajmy, że zastosowanie dużej ilości kamieni w akwarium będzie ograniczać tę przestrzeń potrzebną pyszczakom, również tendencja do przerybiania zbiorników jest niekorzystnym czynnikiem w systemach filtracji. Zbiornik wodny będzie tak długo zdrowy, jak długo nie będzie mu groziło przerybienie.
Inną techniką jest obliczenie sumy całkowitych długości ciał ryb wraz z długością glonojadów. Mimo iż długość glonojadów jest czasem pomijana przy doborze systemu filtracyjnego, to długość ich ciał zwykle równa się 1/3 sumie długości pyszczaków. Ponadto obecność glonojadów w akwarium nie ma wpływu na pozostałe ryby. Jest tak ponieważ glonojady przez większość cześć czasu pozostają w ukryciu. Jednak jego obecność ma duże znaczenie na liczbę produktów przemiany materii. Oprócz swego zbawiennego wpływu na filtrację, one również tak jak pyszczaki spożywają pokarm i usuwają zbędne produkty materii wprost do wody, co też przyczynia się do jego zanieczyszczania. W związku z tym pomijanie ich długości ciała przy doborze ilości wody w zbiorniki byłoby jednak błędne.Dobierając system filtracyjny nie należy pomijać obecności glonojadów. Tutaj stosunek litrów wody na długość ciała ryb wynosi od 1,33 do 3.

Ilość pyszczaków a liczba glonojadów

Niestety hodowcy często zapominają o uwzględnieniu glonojadów jako mieszkańców swych zbiorników, gdyż są przede wszystkim bardzo dumni z pyszczaków, to warto je uwzględniać celem bardziej preryjnego doboru systemów filtracyjnych.

Roślinność

W naszych zbiornikach pojawiają się różnorodne rośliny. Zatem warunki środowiskowe mogą być bardzo zróżnicowane, od bardzo kamiennych środowisk po akwaria gęsto wypełnione roślinnością z wykorzystaniem nawożenia tlenkiem węgla IV. Roślinność stanowi jeden z naturalnych systemów filtracyjny, tuż po wodzie, która w pewnym stopniu sama się odnawia (z wykorzystaniem zawartych w niej mikroorganizmów). W gruncie rzeczy rośliny są o wiele bardziej wydajne niż rzekomo bardzo wydajne filtry wody.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jakie parametry wody dla pyszczaków? temperatura, pH, twardość

Jakie podłoże i kamienie dla pyszczaków?

Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków?