Jakie parametry wody dla pyszczaków? temperatura, pH, twardość

Parametry wody dla pyszczaków z jeziora Malawi 
Wśród akwarystów panuje ogólne przekonanie, iż zapewnienie odpowiednich i stabilnych parametrów wody w akwarium z pyszczakami jest niemalże niemożliwe. Jednak udowodnię Państwu, że praktycznie jest to całkiem proste. Otóż dzieje się tak za sprawą wartości twardości ogólnej w polskiej wodzie z wodociągów, która jest wystarczająca dla pyszczaków. Problematyczny może być jedynie odczyn wody. Z kolei inny parametr jakim jest temperatura również nie jest wcale kłopotliwy do utrzymania. Podsumowując, oto najważniejsze parametry wody w zbiornikach z pyszczakami: temperatura odczyn twardość


Temperatura 
Pyszczaki to organizmy, które występują w górnej części wód jeziora Malawi, gdzie temperatura waha się w zależności od pory roku w granicach od 23 do 29 °C. Dlatego zaleca, aby w przypadku hodowli pyszczaków utrzymywać w zbiorniku temperaturę na poziomie od 24 do 28 °C. Z kolei warto wiedzieć również, iż różnice temperatury w ciągu dnia wywołane zwiększony nagrzewanie podczas słonecznego nie będą mieć większego wpływu na nasze pyszczaki. Nie obawiajmy się zatem o negatywny wpływ dobowych wahań temperatury, gdyż takowy nie istnieje. Pyszczaki także w przeciwieństwie do ryb akwariowych pochodzących z Tanganika wykazują dużą odporność na wysokie temperatury w okresach letnich, kiedy podczas upałów woda, w akwarium może przekraczać nawet 30 °C. W dodatku duża tolerancyjność tego gatunku na okresowe wahania temperatury posiada jeszcze jedną z zalet. Kiedy dochodzi do częściowej okresowej wymiany wody, to woda dolewana nie musi wykazywać identycznej temperatury, co woda znajdująca się już w zbiorniku. Niewielka różnica temperatury, która nie przekracza kilku stopni nie stanowi żadnego zagrożenia dla pyszczaków.


Odczyn 
Miłośnicy akwarystyki wyróżniają aż 5 poziomów pH wody w zbiorniku:


  • pH poniżej 6,0 – woda bardzo kwaśna
  • pH równe 6,9 – 6,0 – woda kwaśna 
  • pH równe 7,0 – woda obojętna 
  • pH w granicach 7,1 – 8,0 – woda zasadowa 
  • pH wynoszące 8,1 – 9,0 – woda silnie zasadowa 


W Malawi woda jest lekko bądź silnie zasadowa, a wartość pH mieści się w granicach od blisko 7,6 do aż 8,8. Ważne jest, aby pH wody w naszym zbiorniku z pyszczakami zawierało się w takim przedziale, gdyż inaczej wpłynęłoby to niekorzystnie na naszych podopiecznych w zbiorniku. Chodzi o to, że niekorzystne pH ma zły wpływ na rozród pyszczaków, ponadto w skrajnie negatywnych warunkach, kiedy woda jest silnie kwaśna pojawiają się choroby, a nawet śmierć osobników. Jednak ta dosyć spora granica wartości odczynu upraszcza możliwość przygotowania wody w zbiorniku z pyszczakami. Często zdarza się, iż woda z kranu ma wartość pH odpowiednią do hodowli pyszczaków, dzięki czemu nie ma konieczności ingerencji w celową zmianę tego parametru wody.

Czasami jest konieczność skorygowania pH wody w górę, jednak są to niewielkie poprawki. Jeżeli chodzi o takie poprawki, to są one na ogół wykonywane naturalnie, ale można do tego celu wykorzystać również preparaty chemiczne. Naturalna korekta jest dokonywana poprzez umieszczenie w zbiorniku odpowiednich skał alkalizujących (zwiększających pH). Może to być marmur, wapień lub piaskowiec. Można także dodać piasek czy żwir koralowy, bądź grys koralowy jako wkład do filtrów. Całość tych metod można do woli ze sobą łączyć, byle tylko dojść do odpowiedniego pH. Inną sprawą jest użycie środków chemicznych do alkalizacji wody w zbiorniku. Muszą one być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, które dołączone zostały do opakowania.


Wpływ obojętnej i kwaśnej wody na pyszczaki 
W obojętnej wodzie pyszczaki nie czują się najlepiej. Pojawia się problem z ich rozmnażaniem (brak prawidłowego rozwoju ikry przy braku zasadowości). Z kolei kwaśna woda przyczynia się do zwiększonej płochliwości u tych ryb, wzrasta również zapadalność na różne choroby, a same pyszczaki mają problemy z przyjmowaniem i przyswajaniem pokarmu.


Twardość 
Woda w zbiorniku z pyszczakami podobnie jak w jeziorze Malawi pomimo zasadowego odczynu powinna być stosunkowo miękka. Jednak ważną informacją jest fakt, iż pyszczaki z powodzeniem można hodować również w wodzie, która jest średnio twarda, a nawet twarda. Okazuje się, iż nasza woda z kranu wykazuje prawidłową twardość, która sprawdza się w hodowli pyszczaków. Zwłaszcza jeżeli nasze pyszczaki są rybami hodowanymi od pokoleń w akwariach.


Problem związany z twardością wody 
Przeciwnie do opinii, które utarły się w społeczności akwarystów, przygotowanie wody pod względem najważniejszych parametrów do akwarium z pyszczakami nie jest w żadnym stopniu trudne. Zdecydowanie gorzej mają miłośnicy akwarystyki hodujący rybki z Ameryki Południowej. Utrzymanie wody do podobnej w Malawi czy Nyasa nie jest kłopotliwe. Twardość ogólna waha się w granicach 6-10 dH (stopnie niemieckie). Taką wodę można zaklasyfikować jako umiarkowanie miękką bądź umiarkowanie twardą. Znamionuje to także, iż zawartość soli mineralnych w takiej wodzie będzie stosunkowo mała. Zawartość pierwiastków takich, jak magnez, potas, wapń czy sód może być jednak różna, co jednak nie przeszkadza pyszczakom.

Komentarze

  1. Malawi i Niasa to tosamo jezioro. Ktoś jest oczytany że ho ho😆

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jakie podłoże i kamienie dla pyszczaków?

Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków?