Jakie podłoże i kamienie dla pyszczaków?

Pyszczaki - jakie wybrać podłoże i kamienie?


Propozycje podłoża i kamienie dla pyszczaków 
Zwykle zalecanym typem podłoża do akwarium z pyszczakami jest nieznacznie drobny, ale także w nieznacznym stopniu gruby żwir. Taki rodzaj podłoża jest łatwy w przygotowaniu i utrzymaniu, a ponadto świetnie imituje podłoże naturalne znajdujące się w jeziorze z którego pochodzą pyszczaki. Jednak w naturalnym środowisku żwir wymieszany jest w pewnym stopniu z piaskiem. Zatem zastosowanie piasku w zbiorniki z pyszczakami przyniesie również pewne korzyści. Jedną z owych korzyści jest możliwość obserwacji pyszczaków, a konkretnie ich naturalnych zachowań w zbiorniku.

Będą one przeczesywać piasek w poszukiwaniu pożywienia. To zachowanie jest charakterystyczne w przypadku wielu ryb znajdujących się w swym naturalnym środowisku, co z kolei jest niemalże niemożliwe, kiedy zdecydujemy się na wypełnienie akwarium wyłącznie żwirem. Druga zaleta, to korzyści estetyczne, ponieważ żwir przemieszany z piaskiem prezentuje się bardziej korzystnie pod względem wizualnym. W dodatku do tej mieszanki możemy dodać odrobinę grysu koralowego, co poprawia parametry wody w zbiorniku poprzez wzrost zasadowości i podniesienie wartość twardości ogólnej wody.

Grys koralowy można także dodać do pojemnika filtra zewnętrznego. Ponadto pod tak przygotowane podłoże możemy zastosować filtr podżwirowy. Do jego najważniejszych funkcji zaliczamy:


  • Oczyszczanie wody 
  • Ochronę dna akwarium 
  • Zabezpieczenie podłoża przed zsuwaniem się 


Jeżeli chcemy uniknąć odsłaniania płyty, która wywołana jest działalnością pyszczaków, to możemy przykryć ją warstwą podłoża. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na filtr podżwirowy, to możemy zabezpieczyć dno akwarium za pomocą grubszej płyty polistyrenowej, która będzie starannie ukryta pod podłożem. Nie zapominajmy jednak o przykryciu płyty wystarczająco grubą warstwą podłoża, gdyż ryjące pyszczaki w podłożu mogą szybko przyczynić się do jej odsłonięcia. Aby wykonać bezpieczne dno możemy też wykorzystać piankę poliuretanową, jaka może zostać zakupiona w postaci aerozolu. Szybko zwiększa ona swą objętość i przyjmuje stałą formę, można zatem ją ukształtować z wykorzystaniem ostrego sprzętu. Do pianki można włożyć płaskie kawałki kamieni.


Metody zagospodarowania przestrzeni w zbiorniku 
Do jednych z istotniejszych części dekoracyjnych akwarium imitujących biotop jeziora Malawi będą kamienie oraz odłamki skał. Literatura akwarystyczna przedstawia dwie metody zaaranżowania akwarium. Przy pierwszy z nich zalecane jest ustawienie w zbiorniku małej ilości kamieni. Zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób ogranicza pyszczakom konfiskowanie terytoriów, jakie są przez ten gatunek bardzo silnie bronione. Odbieranie rewirów jest często przyczyną konfliktów samców w populacji pyszczaków. W związku z tym taka aranżacja akwarium przyczynia się do redukcji agresji wśród samców pyszczaków. Inną metodą będzie umieszczenie w zbiorniku znacznej liczby kamieni oraz kawałków skał. Takie rozwiązanie z kolei umożliwi aby wszystkie osobnika, zarówno dorosłe oraz ich młode, składające ikrę samice, czy też ryby słabe miały gdzie odnaleźć schronienie w akwarium.


Karmienie pyszczaków 
Co prawda odżywianie się pyszczaków jest dość nietypowe, ale są one dla hodowców zbyt skomplikowane i trudne do utrzymania. Na naszym rynku znajdziemy sporo gotowych pokarmów, które są przeznaczone ogólnie dla pyszczaków, jak i duży wybór pokarmów specjalistycznych, które są przeznaczone dla pyszczaków pochodzących z jeziora Malawi. Pokarm dla pyszczaków może być również przygotowany własnoręcznie w warunkach domowych, czy możemy nawet podzielić się z nimi pokarmem, który sami spożywamy. Najistotniejszym jest to, aby odżywiać pyszczaki zgodnie z ich potrzebami oraz maksymalnie urozmaicać ich posiłki. Pyszczaki należą w dużej mierze do grupy ryb roślinożernych, jednak w ich jadłospisie możemy także umieścić pożywienie pochodzenia zwierzęcego. Ma to związek ze specyfiką jeziora w Malawi, jakie pomimo ogromnych rozmiarów nie jest bogate w składniki odżywcze. W związku z tym pyszczaki w takich warunkach zadowalają się jakimkolwiek dostępnym posiłkiem. Na przykład lubiące z reguły fitoplankton pyszczaki w trakcie jego niedoboru spożywają także drobne mięczaki, a nawet skorupiaki.


Pokarmy naturalne 
Stanowią one najzdrowszą grupę substancji odżywczych dla ryb. Jednak ich słaby wybór oraz nikła dostępność w stosunku do gotowego pokarmu, sprawia, że są rzadko wybierane. Ponadto istnieje też pewno zagrożenie związane z ich podawaniem dla niektórych grup pyszczaków z Malawi. Niestety pyszczaki z grupy Mbuna gustują w glonach, które przecież są niepożądane u akwarystów. Jednak są one ważnym i niezwykle zdrowym pokarmem, gdyż w całości naturalnym, stanowiącym ważny element odżywiania pyszczaków. Ponadto jest to element diety znajdujący się w ich biotopie. Mimo, iż to typ bardzo wartościowego pokarmu, to również nie powinniśmy go przeceniać. Glony przecież, to tylko jeden z elementów odżywiania pyszczaków. Żywe pokarmy stanowią bogate uzupełnienie ich diety. Taki pokarm jest bogaty w węglowodany oraz proteiny, łatwo dostępny i stosunkowo tani.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie parametry wody dla pyszczaków? temperatura, pH, twardość

Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków?