Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków?

Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków jeśli chcemy zająć się np. rozmnażaniem.
Rozwój pyszczaków w dużej mierze uzależniony jest od warunków środowiskowych, jakie zostaną im przygotowane w ramach hodowli akwariowej. Kwestie takie jak dobór akwarium pod względem szerokości i długości oraz jego pokrywa, to istotne czynniki, które wpływać będą na rozwój i rozmnażanie tego gatunku ryb akwariowych. Dobór akwarium zwykle jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami, a czynnikami wpływającymi na dobór są:


  • Wielkość dostępnego miejsca w lokalu
  • Budżet
  • Pożądany rozmiar hodowli


Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego akwarium dla pyszczaków. Nieodpowiednie podejście do kwestii zakupu zbiornika może być przykre w skutkach. Nieodpowiednie warunki akwariowe mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na populację, ale również zniechęcić potencjalnego hodowcę z braku wyników rozmnażania pyszczaków.


Dobór pojemności
Większość podręczników dla początkujących hodowców i miłośników akwarystyki informuje, aby dokonać zakupu jak największego akwarium dla tych pięknych rybek. Jest w tym wiele prawdy, gdyż większa pojemność gwarantuje łatwiejsze utrzymanie ryb w dobrej kondycji i wolnych od chorób. Dość logiczne jest stwierdzenie, iż zbyt małe akwarium sprawia, że rybkom jest zbyt tłoczno, a ponadto odkłada się mnóstwo martwej materii organicznej, która jest wydalana przez te organizmy. Te odpady są w dużej mierze szkodliwe dla ryb, dlatego warto unikać ich kumulacji. Większe akwarium wbrew pozorom także łatwiej zachować w czystości. Duże ilości odpadów mogą nawet doprowadzić do zatrucia ryb i ich śmierci. Ponadto pyszczaki z natury są rybami lubiącymi bronić swoje rewiry i terytoria, dlatego większa ilość miejsca dla nich odpowiedniejsza. Na początek warto kupić zbiornik o pojemności co najmniej 150 – 160 litrów.


Długość oraz szerokość akwarium
Wiemy już od jakiej pojemności warto zacząć, jednak jak powinien kształtować się stosunek długości do szerokości? Jaki kształt akwarium wybrać? Okazuje się, że warto zrezygnować z koncepcji akwariów zbliżonych kształtem do sześcianu. Bardziej wskazane są te o kształcie prostopadłościanu. Na przykład zbiornik o wymiarach 60 x 50 x 50 cm posiada 150 litrów pojemności i pod względem objętości spełnia wymagania, jednak ma za małą długość. Lepiej zwiększyć długość do 100 cm, a pozostałe wymiary zredukować o 10 cm. Akwaria w kształcie prostopadłościanu są o wiele bardziej funkcjonalne. Zatem długość zbiornika ma istotne znaczenie dla stworzenia sprzyjających warunków do rozwoju tym rybkom. Dodatkowo wydłużone i niskie akwaria są tańszą opcją. To z pewnością jest dobrą wiadomością dla osób liczących się z budżetem.


Wysokość oraz szerokość akwarium
Pyszczaki są przystosowane do zajmowania rewirów, jednak nigdy nie robią tego pionowo, dlatego nie ma potrzeby zakupu wysokiego akwarium. W związku z tym maksymalna wysokość powinna wynieść 40 cm. Jeżeli kiedykolwiek przyjdzie nam wybierać pomiędzy wyższym lub niższym akwarium, zawsze należy wybrać drugi wariant, który jest bardziej korzystny dla tego gatunku. Głębokość nie jest zbyt istotnym parametrem przy doborze akwarium, wystarczy, że będzie się mieścić w przedziale 35-40 cm.


Litraż, a koszt zakupu akwarium
Koszt zakupu jest w znacznym stopniu uzależniony od litrażu akwarium. Zatem im mniejsza pojemność, tym akwarium jest tańsze w zakupie. Warto jednak wybrać tak akwarium, aby miało jak największą długość przy mniejszym litrażu, bo wtedy znacznie zaoszczędzimy. Nisza cena nie świadczy wcale o gorszych warunkach do hodowli.


Jaką wybrać grubość szyb?
Zwykle grubość szyby akwarium jest dobierana przez eksperta, który przygotowuje dla nas akwarium na zamówienie. Jednak jeżeli chcemy wykonać je samodzielnie lub skorzystać z usług osób niedoświadczonych w tej dziedzinie, warto wiedzieć na ten temat więcej. Grubość szyby jest wielkością zależną od długości akwarium. W związku z tym radzimy, by:


  • Zbiorniki, których długość wynosi 70-90 cm miały grubość co najmniej 0,6 cm
  • Zbiorniki, których długość wynosi 90-120 cm miały grubość co najmniej 0,8 cm
  • Zbiorniki, których długość wynosi 120-170 cm miały grubość co najmniej 1 cm
  • Zbiorniki, których długość wynosi powyżej 170 cm miały grubość co najmniej 1, 2 cm


Grubość ma znaczenie w przypadku ceny akwarium i wzrasta wraz ze zwiększeniem wartości tego parametru. Zbyt oszczędne wykonanie tego zbiornika dla pyszczaków może sprawić, iż nastąpi katastrofa, bo zbyt słaby konstrukcyjnie zbiornik zwyczajnie nie wytrzyma zadanych mu obciążeń.

Dobór pokrywy do akwarium
Pokrywa jest ważnym elementem składowym każdego zbiornika do hodowli pyszczaków. Daje ona możliwość ukrycia oświetlenia i chroni przed ubytkiem wody wywołanym wychlapywaniem jej przez same ryby (dzieje się tak przy dorosłych osobnikach, które skaczą w trakcie karmienia). To równie bariera ochronna uniemożliwiająca wypadanie ryb z akwarium. Przy doborze pokrywy istotnym faktem jest to, by była szczelna i doskonale dopasowana. Istnieją różne typy pokryw:


  • Pokrywy z zawiasami (podnoszone)
  • Pokrywy z otworem do karmienia

Pierwszy wariant jest znacznie wygodniejszy w kwestii utrzymania akwarium w czystości. Wystarczy zdjąć pokrywę i można wymienić część wody, nie musi być ona przy tym całkowicie demontowana, jak w przypadku drugiej opcji. Jednak wygodna kosztuje więcej, dlatego za pokrywę na zawiasach zapłacimy więcej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie parametry wody dla pyszczaków? temperatura, pH, twardość

Jakie podłoże i kamienie dla pyszczaków?