Pyszczak Hongi, Labidochromis Hongi, charakterystyka, rozmnażanie


Jeden z atrakcyjniejszych gatunków Mbuna, przedstawicieli pielęgnic afrykańskich, który często gości w akwariach hobbystów. Pyszczak Hongi lub Labidochromis Hongi Nazwę swą zawdzięcza miejscu występowania czyli jeziorze Malawi. Występuje również pod nazwą handlową Labidochromis Kipuma.


Charakterystyka 
Naturalnie zajmuje siedliska na obszarze strefy przejściowej, także w pobliżu skalistych raf i wysepek. Jest gatunkiem silnie terytorialnym i należy do najbardziej agresywnych Labidochromis. Występuje w wodach miedzy Hongi a Lundo. Prawdopodobnie również pobliżu rafy Undu oraz wyspy Mbamba Bay.


  • Wymiary. Samce dorastają do około 9 cm długości. Samice osiągają nieco mniejsze rozmiary. Jeśli w zbiorniku znajduje się tylko jeden samiec, niekiedy zdarza się, że najsilniejsza ze wszystkich samic rozmiarami osiąga wymiar przypadający na samca. Są to wymiary dla ryb żyjących w środowisku naturalnym, te hodowane w akwariach osiągają nieco większe wymiary. 



  • Dymorfizm płciowy . Młode ryby bądź przestraszone są bywają do siebie podobne, jednak u dorosłych osobników dymorfizm jest dość wyraźnie zaznaczony. Samce są bladoniebiesko ubarwione, a wzdłuż ich całego ciała przebiegają wyraźnie, ciemne, pionowe pasy. Na głowie i pomiędzy oczami samca, pasy te tworzą charakterystyczny wzór. Płetwa grzbietowa jest ubarwiona na jasnopomarańczowo, podobnie jak górna część głowy. Samce Hongi potrafią zmieniać intensywność swojego ubarwienia w ciągu ułamków sekund. Barwa ciała samic jest zdecydowanie mniej intensywna. Sprawia wrażenie jakby ich ciało pokryte było beżowym nalotem. Najbardziej atrakcyjnie ubarwione osobniki pochodzą z wód w pobliżu wyspy Hongi



  • Zachowanie. Gatunek ten spędza większość swojego czasu w pobliżu skał. Samce kopią swoje groty w piaszczystym podłożu i jako gatunek bardzo terytorialny pilnie strzegą swojego terytorium. Samiec buduje podłoże w miękkim podłożu, wykonując szybkie ruchy przyciskając brzuch do podłoża. W ten sposób stara się wygarnąć piasek spod siebie. Resztą piasku z tak powstałego dołka wynosi w pysku. Inkubujące samice starają się kryć pośród dostępnych, utworzonych kryjówek. 



Rozmnażanie
Samica wabiona jest przez samca, który podczas zalotów zmienia ubarwienie na bardziej intensywne i przyjmuje nastroszoną postawę. Wabią ją również plamy na płetwie ogonowej samca, które imitują ikrę. Do aktu dochodzi w kryjówkach utworzonych przez samca. Inkubacja trwa około 3 tygodni, a samica inkubuje narybek w ustach.


  • Pożywienie. Gatunek ten żywi się peryfitonem. Potrafi żerować przez długie godziny, obgryzając kamienie z glonów oraz spożywając kryjące się w nich bezkręgowce. 



  • Akwarium. Dla tego gatunku akwarium powinno mieć wymiar długości przynajmniej 100cm. pojemność 120-150l. W zbiorniku o takich wymiarach może przebywać kilka osobników. Im większa ich liczba, tym większe powinno być akwarium. Należy zapewnić miękkie podłoże oraz urozmaicenie w postaci kamieni i tym podobnych materiałów, w których gatunek ten będzie mógł tworzyć kryjówki. Na jednego samica powinny przypadać minimum 2-3 samice.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie parametry wody dla pyszczaków? temperatura, pH, twardość

Jakie podłoże i kamienie dla pyszczaków?

Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków?