Melanochromis Chipokae, charakterystyka, rozmnażanie, hodowla

Melanochromis Chipokae Gdzie żyje i co wyróżnia Chipokae? 
Jest to gatunek pochodzący okolic Chipoka Island. Zamieszkuje strefę litoralu skalnego Chindunga Rocks.


Charakterystyka

  • Samice osiągają długość przeciętnie 12 cm, natomiast samce maksymalnie 15cm. Samice dorastają nieco wolniej. 

  • Na rozróżnienie płci pozwala obserwacja ubarwienia. Dla gatunku tego charakterystyczna jest głęboka, granatowa barwa. Momentami może nawet przybierać barwę zbliżoną do czarnego. 

  • Głowa jest jaśniejsza, natomiast w obrębie pokrywy skrzelowej na wysokości oka, można dostrzec nieregularną, turkusową plamę. Od tej wysokości aż do nasady płetwy ogonowej, przebiega błękitny pas. Drugi, podobny znajduje się na grzbiecie. 

  • Płetwy skrzelowe i piersiowe są granatowe, natomiast płetwa odbytowa od nasady granatowa, dalej przechodzi w błękit. Zakończenia promieni płetwy grzbietowej są żółtawe, podobnie jak żółto obrzeżona jest płetwa ogonowa. 

  • Samice z kolei wyróżniają się ubarwienie cytrynowej żółci. Nieco jaśniejsza pozostaje głowa oraz część brzuszna. Posiadają czarne prążki oraz w analogicznym miejscu jak u samców, turkusową plamę. 

  • Przebarwienie potomstwa następuje około 4-5 miesiąca życia, a u samców często można dostrzec zarys pomarańczowych atrap jajowych. 


Rozmnażanie
Aktywność płciową podejmują już 7-8cm rybki. W zbiorniku należy zapewnić minimum 3 samice na jednego samca. Okres inkubacji wynosi około 25 dni, a dojrzała samica wyda na świat około 30 sztuk narybku. Dla kilku sztuk tego gatunku, potrzeba zapewnić zbiornik mający co najmniej 100cm długości. Im więcej sztuk Melanochromis Chipokae, tym większy zbiornik będzie niezbędny. Należy również zadbać o dostarczenie im kryjówek skalnych i tym podobnych. Gatunek ten żywi się planktonem, z powodzeniem można również stosować pokarm sztuczny od dobrych firm.

Hodowla tego gatunku nie jest polecana początkującym, ze względu na to, że trzeba podczas tej hodowli uzbroić się w cierpliwości oraz wykazać dużą dozą wytrwałości. Efekt końcowy to jednakże pięknie ubarwione i świetnie prezentujące się w akwarium Melanochromis Chipokae.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie parametry wody dla pyszczaków? temperatura, pH, twardość

Jakie podłoże i kamienie dla pyszczaków?

Jaka wielkość akwarium dla pyszczaków?